Dlaczego video sprzedaje najlepiej? Część 1 – Nasze mózgi lubią video
Videomarketing od lat buduje swoją pozycję i coraz bardziej wygrywa atrakcyjnością, energią i faktem, że jest najłatwiej przyswajalną formą, nie tylko w social media. W wielu branżach to właśnie video najlepiej generuje leady sprzedażowe, zwiększa ruch na stronie internetowej, ale także buduje świadomość marki i lepiej angażuje odbiorców!
Opowiemy dlaczego tak jest. Zaczynamy od krótkiego tekstu o tym jak to jest z tym naszym mózgiem i dlaczego na ogół wolimy oglądać niż czytać.
Ludzki mózg lubi wideo
Człowiek myśli obrazami, dlatego treści video są łatwo przyswajalne dla naszego mózgu. W czasie czytania zachodzi pewien bardzo prosty proces poznawczy: czytanie -> dekodowanie -> ocena -> emocja.
Natomiast gdy oglądamy film dociera do nas zarówno obraz, jak i dźwięk – wówczas ten proces poznawczy jest już bardziej złożony, pojawiają się dwie warstwy oglądanie -> emocja -> dekodowanie -> ocena. To właśnie emocje są najważniejsze, film bazuje na odczuciach odbiorcy i to od nich zależy jaki efekt nasze video przyniesie.
Nic nie skupia uwagi bardziej niż ruch
Niezwykle ważny jest także sam ruch, sprawia on, że się koncentrujemy. Tekst jest statyczny, a video zawsze opiera się na ruchu. Nasz wzrok w naturalny sposób go śledzi, co stanowi przewagę filmów.
Jeśli w naszym video pojawiają się ludzie, a zwłaszcza ludzkie twarze to dodajemy sobie kilka punktów. Tu znowu odpowiedzią jest sprytna konstrukcja mózgu, bo lubi on twarze, skupia się na nich. W płacie skroniowym kory mózgowej jest taka część, która rozpoznaje twarze, interpretuje je i stale do dąży do skupienia na nich uwagi.
Wideo wyraża więcej niż… milion słów
Pewna popularna statystyka mówi, że 1 minuta video jest zamiennikiem 1,8 mln słów. Nie należy oczywiście traktować tego dosłownie. Nikt nie będzie nawijał w 60 sekund w takim tempie, by wypowiedzieć niemal 2 milionów słów! Chodzi jednak o to jak wiele informacji dociera do nas przyswajając jednocześnie obraz i dźwięk, a przez to emocje, energię, głos, barwy otoczenia, jego atmosferę i mnóstwo innych elementów.
Wideo pozwala oszczędzić czas odbiorcy
Bardzo ważna jest tu kwestia wyrażania emocji, ale także głosu – o tym opowiemy w jednym z kolejnych tekstów z tej serii. Poza tym video pozwala jego odbiorcom zaoszczędzić czas, co obecnie jest nie do przecenienia. Chcemy móc przyswajać treści w wolnej chwili, jesteśmy „wielozadaniowi”, co sprowadza się do faktu, że przy wykonywaniu automatycznych, wyuczonych już i nie wymagających specjalnego skupienia, czynnościach chętnie odtwarzamy podcasty, audiobooki czy właśnie filmy. W czasie jazdy autobusem czy metrem chętniej oglądamy filmik, jest to mniej wymagające niż skupienie się na tekście.
Dlaczego więc nie wykorzystać naturalnej przewagi video jaką zafundowała nam biologia?